loga ue, pokl, ii

Wykłady

W ramach projektu będziemy organizować wykłady i spotkania z pracownikami firm branży informatycznej.

Serdecznie zapraszamy na wykłady w ramach Dnia Innowacyjnych Firm.

Spotkanie 28 maja, sala 119, od 10 Czwarta edycja odbędzie się 9 grudnia poster DIFa

Archiwum

W semestrze zimowym 2012/2013 były prowadzone są zajęcia w postaci mini-kursów:


W cztery kolejne wtorki (24.05.2011 - 14.06.2011) odbywały się wykłady o rozmowach rekrutacyjnych.

Opis: Czy zastanawialeś się kiedyś, dlaczego odpadłeś na rozmowie rekrutacyjnej? Czy wiesz czemu bardzo często istotna część decyzji jest podejmowana w 1/3 rozmowy? Co jeszcze jest istotne poza umiejętnosciami technicznymi? Czemu znajomość szczegółów języków programowania jest ważna? Jakie pytania dyskwalifikują? Jak przeprowadzić rozmowę jako rekruter? Czym różnią się rekrutacje na żywo, telefoniczne, przez skype`a? Dlaczego trochę inaczej wygląda rekrutacja wewnętrzna i zewnętrzna? Jak się przygotować do rozmowy - zarówno technicznie, jak i nietechnicznie? Jak sprawdzać umiejętnosci miękkie i jakie są istotne? Dlaczego i jak mozna odpaść z powodów nietechnicznych? Jak wygląda screening CV?

Poza odpowiedziami na te pytania na wykładzie m.in. pokazowe rozmowy rekrutacyjne i dużo śmiesznych historii z rozmów rekrutacyjnych.


W sobotę, 21 maja odbyły się warsztaty programistyczne Code Retreat.

Opis zajęć: Jeśli do tej pory nie masz pewności, dlaczego warto testować kod lub nie wiesz co oznacza skrót TDD, masz świetną okazję, aby się tego dowiedzieć. Podczas warsztatów przekonamy się na własnej skórze, jak dobre praktyki pozwalają zwiększyć komfort pracy programisty oraz jakość powstałego kodu. Poznamy (i przećwiczymy) kilka prostych i skutecznych metod, które nam w tym pomogą.

Poruszymy następujące zagadnienia:


16 grudnia 2010 odbył się wykład "Unified Modeling Language jako narzędzie komunikacji we współczesnych projektach informatycznych." prowadzony przez pracowników firmy Tieto. Miejsce: Instytut Informatyki UWr, sala 25.

Streszczenie: Celem wykładu będzie wykazanie zasadności użycia języka UML we współczesnych projektach informatycznych. Oprócz informacji historycznych i wprowadzenia teoretycznego zaprezentowany zostanie przykład obrazujący komercyjne wykorzystanie języka UML w korelacji z metodyką TDD (z poprzedniego wykładu).


W czwartek 9 grudnia 2010 odbył się wykład o Test Driven Development prowadzony przez pracowników firmy Tieto. Miejsce: Instytut Informatyki UWr, sala 25.

Streszczenie: Celem wykładu jest przekazanie podstawowych informacji z zakresu metodyki Test Driven Development. Omówione zostaną rodzaje testów, ze szczególnym naciskiem na testy jednostkowe i ich wykorzystaniem w cyklu TDD, a także zagadnienia związane z automatyzacją testów, ciągłą integracją, pokryciem kodu i metrykami jakości. Wykład ilustrować będą liczne przykłady zastosowań praktycznych.


W środę 15 grudnia 2010 odbył się wykład Tomasza Zielińskiego, do niedawna programisty systemów embedded, obecnie członka zespołu zajmującego się w Microsofcie rozwojem wyszukiwarki internetowej Bing.

Streszczenie: na wykładzie opowiem o aktualnym układzie sił na rynku smartfonów czyli hegemonii iPhone'a, dynamicznym rozwoju Androida, obiecującym starcie Windows Phone 7 oraz obserwowanej od dawna zadyszce Nokii. Opiszę też swoje doświadczenia związane z programowaniem dla Androida i przedstawię program planowanego na semestr letni Kursu Łowcy Androidów (który do oferty trafi zapewne pod mniej romantyczną nazwą).

Prezentacja z wykładu: smartfony.pdf

W środę 3 listopada 2010 odbył się wykład Jan Filipowskiego. Jan jest programistą Ruby on Rails oraz Python/Django. Obecnie pracuje dla Arkency.com

Streszczenie: Wykład miał formę pokazu programowania aplikacji webowych z wykorzystaniem języka Python oraz frameworka Django.

wykład

W poniedziałek 14 czerwca 2010 odbył się wykład Kuby Łopuszańskiego, który jest architektem oprogramowania w portalu nasza-klasa.pl.

Streszczenie: Celem wykładu jest opowiedzenie studentom jak wygląda praca w firmie nasza-klasa.pl z perspektywy doktoranta UWr, oraz studiowanie w ii z perspektywy architekta nasza-klasa.pl a także zaprezentowaniu opinii kilku innych pracowników tej firmy na temat związku teorii z rzeczywistością. Pytania mile widziane :)

Prezentacja z wykładu jest tu.


W poniedziałek 26 kwietnia 2010 odbył się wykład Wiktora Zychli. Wiktor jest głównym architektem w firmie VULCAN sp. z o.o. W Instytucie Informatyki UWr prowadzi zajęcia dotyczące technologii .NET, projektowania obiektowego i inne.

Streszczenie: Celem wykładu jest przybliżenie studentom praktyki przemysłowego wytwarzania oprogramowania. Dowiemy się jak wyglądają ścieżki rozwoju zawodowego w średniej wielkości firmie produkującej oprogramowanie. Porozmawiamy o tym czego i jak z tej perspektywy warto uczyć się w czasie studiów. Na koniec spróbujemy potwierdzić lub obalić kilka faktów i mitów dotyczących produkcji oprogramowania i pracy w branży.

Prezentacja z wykładu jest tu.

Wykład Wiktora Wykład WiktoraWykład Wiktora

Dobrym uzupełnieniem powyższych wykładów są prezentacje Marcina Brodziaka (Google Zurich) z warsztatów, które odbyły się w Instytucie 31 marca. Warsztaty zorganizowało KSI.